BAKIM ÜRÜNLERİ VE 7 YANILTICI SÖYLEM!

 

Bakım ürünleri en çok talep gören ancak en iyisini bulmanın en zor olduğu ürünlerden biri.

Uzun zamandır pazarlamacı olarak çalıştığımdan, itiraf ediyorum ki pazarlamanın karanlık bir dünyası var. Şirketlerin verdiği zorlu satış hedefleri birbirinden iddialı söylemler yapmayı zorunlu hale getiriyor ancak her ürün iddasını desteklemiyor. Çözüm? Kullanıcılara bir şeyler “çağrıştıran” ama tam da onu söylemeyen ara dere söylemler. Bakım ürünleri arayanları tuzağa düşürmenin en kestirme yolu. Gelin bunların en yoğun kullanılanları hangileriymiş bakalım:

     1. DERMATOLOJİK OLARAK TEST EDİLMİŞTİR

Bu söylem maalesef en çok kullanılan ama en yanıltıcı söylemlerden biri çünkü bu söylem üzerinde hiçbir kontrol mekanizması yok. Bir dermatolog tarafından test edilmiş midir? Evet. Peki bu dermatoloğun nasıl bir test yapması gerektiği, nasıl sonuç alması gerektiği ile ilgili bir düzenleme var mı? Hayır. Üstelik genelde bu testler çok basit testler oluyor. Bir dermatolog ürünü alıp, kendi cildinde ya da bir başkasının cildinde deniyor. Bu kadar sığ bir teste ne kadar güvenilebilir? Ya başkalarında alerji yaparsa?

Daha da kötüsü var. Diyelim ki bir reaksiyon oluştu, o zaman ne oluyor? Hiçbir şey. Firmalar bunu önemsemeyip, yine de  ibareyi kullanabiliyor. Çünkü iddia “dermatolojik olarak test edilmiştir”. Test edildi mi? Edildi. “Dermatolojik olarak test edilmiştir ve güvenli olduğu kanıtlanmıştır” değil, sadece testin yapılmış olması yeterli. Sonucun hiçbir önemi yok. İnanmayın.

     2. KİMYASAL İÇERMEZ

Dünyadaki “doğal” trendine uymak için kimyasal içermez ibaresi çok yoğun olarak kullanılmaya başlandı. Am gerçek şu ki kimyasal içermeyen formül yoktur. “Su” bir kimyasaldır, 2 hidrojen atomu ile 1 oksijen atomunun birleşmesidir. “Aloe Vera” bile bir kimyasaldır. Bir maddenin doğadan mı elde edildiği ya da laboratuvarda mı üretildiği önemli değil. Hepsi aslında kimyasaldır. Aslında aradığınız kelime “kimyasal” değil, “toksik”. Toksik madde içermez yazması lazım, onu da maalesef yazamıyorlar.

     3. KIRIŞIKLIK GÖRÜNÜMÜNÜ AZALTIR

Pazarlamacılar için hayat kurtarıcı bir iddia! Etrafımda onlarca insana sordum “Bu ürün kırışıklıkları yok eder mi sence?” dedim. “Evet yok edebilir.” dediler. Halbuki iddia size yok eder demiyor. Buradaki kilit söylem “görünümü azaltır”. Yani neymiş, kırışıklığın kendisini azaltmıyormuş. Sadece görünümü bir süreliğine azaltıyormuş. Peki nasıl? Genelde bu formüllerin içerisindeki silikon ya da hyalüronik asit, geçici bir süre etki eder. Ama geçici süre. Bazen yarım saat bazen birkaç saat. Sonra puf, kırışıklarınız geri gelir. Yani bu ürünlere verdiğiniz para saatlik.

     4. “YARDIMCI OLUR” – KIRIŞIKLIKLARIN AZALMASINA/ SAÇINIZIN GÜÇLENMESİNE/ KOLAJEN ÜRETİMİNİN ARTMASINA YARDIMCI OLUR

“Yardımcı olur” söylemi bakım ürünleri için pazarlamacıların en çok sığındığı söylemlerden biri. Çünkü bu demektir ki o krem aslında tek başına kırışıklarınızı azaltmaz ya da kollajen üretiminin artmasını sağlamaz. Sadece eğer siz başka şeylere dikkat ederseniz, bu da “yardımcı olur”.  Basit bir örnekle açıklayayım.

Örneğin üzüm çekirdeği. Üzüm çekirdeği doğal antioksidanlarla doludur ve kırışıklarınızı azaltabilir. O zaman üzüm çekirdeği içeren kremler de teknik olarak kırışıklarınızı azaltabilir, değil mi? Eğer yüz nemlendiricisinin içerisine yeterli miktarda koyarlarsa, evet. Ama çoğu zaman maliyetten kaçmak için yeterli miktarda koymuyorlar ve bu açığı da “yardımcı olur” diyerek kapatmaya çalışıyorlar. Yardımcı olur diyorsa, en iyi bakım ürünü değildir. En iyi olan, sadece yardımcı olmaz, gerçekten o işi yapar. Pazarlamanın karanlık dünyası…

     5. DOĞAL

Doğal kelimesi kullanıcıların aklını çelmek için en çok kullanılan söylemlerden biri. “Bu ürün doğal, yani sizi öldürmez”. Gerçekte ise “doğal” iddiası üzerinde hiçbir kontrol mekanizması yok. Düşünün, su bile kimyasalsa, doğal söylemi nasıl kontrol edilebilir? Doğal kelimesi ne anlama gelebilir? Birçok doğal madde, içerisindeki yağları alabilmek ya da alerjenleri ayrıştırmak için kimyasal işleme sokulur. Bu durumda bu ürünlerde doğal mı kimyasal mı?

Birçok “doğal” yazan ürünün içindekiler listesine baktığınızda bir sürü sentetik madde görmenizin sebebi budur, inanmayın. En iyi bakım ürünü en doğal olan değil, içerisindeki etken maddeleri en doğru şekilde kullanılmış olandır.

     6. HİPOALERJENİK

Hipoalerjenik söyleminin yapılma sebebi “Bu ürün sizde alerji yapacak madde içermez” diyebilmek. Gerçekte ise bu söylem üzerinde de hiçbir kontrol mekanizması yoktur. Tüm maddeler alerji yapabilir. Bazıları daha fazla alerjendir, bazıları daha az. Ama hiçbir ölçüm yapılamadığı için, kontrol edilemeyen bir söylem daha. İnanmayın. Tüm ürünleri önce kolunuzun iç kısmında küçük bir yerde test edin.

     7. SAÇINIZI GÜÇLENDİRİR

Bu iddia diğerlerine göre biraz daha gerçekçi olsa da, aslında bu da birçok kullanıcı için gerçekten yanıltıcı. “Saçlarınızı güçlendirir” dediklerinde anladığınız şey yıpranmış saçlarınızın güçlenmesi, canlanması ise yanlış. Söylemek istedikleri bu değil. Bunu yapabilecek bir ürün yok gibi bir şey. Peki ne demek istiyorlar? Genelde bu ürünler yoğun silikon içerikli oluyor. Silikon saçınızın etrafını kaplayan kaygan bir yüzey oluşturuyor ve saçınız taranırken, fırçanın saçınızdan daha rahat geçmesini sağlıyor. Böylece fırçanın verdiği zarar azalıyor. Yani saçınız fırça ile olan savaşına karşı güçleniyor, aslında yıpranmış saçta bir değişiklik olmuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *